Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор!
#25
Здравейте!
За подпокривния отоплител засега нямам много данни защото къщата е зазимена до март месец. Но по данни от ползвателя( мой близък но лаик) през късното лято и есента е имала благоприятен и осезаем ефект. Март месец ще ходя да монтирам термостат и системата да стане независима.
Сега за подовото отопление.
Къщата е с две стаи по 18 и 15 кв. м. В по-голямата стая е монтирана еднокръгова серпентина от ПВЦ - Ф 20 върху стар глинен под с подложено алуминиево готварско фолио. Положена е циментова замазка армирана със стара оградна мрежа. Аналогично е изпълнена и по-малката стая но серпентината е двукръгова от полипропилен с алуминиева вложка.
Целта е да се реализира мултифункционално отопление от различни сегменти - печка на дърва, слънчев въздушен колектор, термопомпа на геотермална енергия тип вода/въздух-вода, вятърен магнитен отоплител и др. Като начало мисля да изградя автономна отоплителна система от суха камина, термоелектрически генератор 18V/0,8A и дренажна помпа 12V/4A.
От първоначалните опити помпата тръгва с малко зор от три пелтиета 12706 при dT~100° на външните Т° източници. Едно пелтие дава около 3V и ~1A. така че мисля 6 пелтиета да дават устойчив режим на работа на помпата в по-малък температурен диапазон на външните източници. Другото интересно е че пелтиетата работят добре като термопомпа дори и в генераторен режим.
mzk, няма как да ти съдействам защото вече не сме комшии. Сваллял съм СОР-а преди години ама има много условнисти. От сега мога да ти кажа че е силно зависим от dT на плочите и е обратно пропорционален. Обикновенно СОРheat > 1 a COPcool < 1, и ако се сумират двата при определени условия, могат да достигнат и до 10. Иначе пелтиета бол и ако разваля някои опитни постановки мога да събера трийсетина парчета.
Поздрави от Поера
Отговори


Съобщения в темата
RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - от veipoer - 15-01-2019, 11:57 AM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)