Концепция за фотоволтаично електрозахранване
#3
Продължавам с "тънките" сметки.

Инвестицията за ФЕЦ е в 3 основни групи:
- ФВ
- инвертор
- акумулатори

ФВ се намират вече за горе-долу 1 лв / W.
Инвертор (обикновено комбинирано устройство следящо заряд/разряд + MPPT/PWM + чист синус сфазиран с мрежата) - около 2000 лв / 2-3 kW мощност.
Акумулатори - писано е в другата тема.

Основните компоненти за оптимизация са инвертора и акумулаторите. Китайците се ориентират към решение, с което се ползват само ФВ + сфазиран инвертор с MPPT (свързан към ФВ от една страна, а от другата към мрежата).
Те се продават с цена 100$/kW мощност, което обективно сигурно е на половината. Цената въпреки това, ако КПД е >85% и реална ефективност при 500W пак е доста разумно решение. Предстои да се тества.

За местоположение на къща на северен склон с голямо време на сянка през зимата (поради профила на терена) според горепосочените калкулатори се получава средна добита енергия от септември до април вкл. 400 kWh (съобразени са ориентация на ФВ панелите + 14% системни загуби).

При сегашните цени на дневната електроенергия (около 0.23 лв/кВт/ч) това е спестена енергия на дневна тарифа с цена от около 100 лв годишно.

Нарочно взимам периода от септември до април, когато в домакинството се очаква средна дневна консумация да не пада под 1 kW, т.е. създадената от фВ енергия ще се консумира изцяло в домакинството. През лятото производството ще е по-голямо, а консумацията по-малко, което създава неудобен момент (какво става с отдадената енергия в мрежата, как се таксува и т.н. и дали може да се буферира по някакъв начин, различен от химичния).

Така грубата сметка за изплащането на инвестицията става около 10 години - отново е твърде дълъг срок за реалностите в България.

В цялата тази инсталация предстои експериментално сравнение, което да покаже доколко теоретично пресметнатото отговаря на истината.
Отговори


Съобщения в темата

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)