Комбинирана водна система за отопление
#10
getca, толкова варианти превъртях през главата си, че не мога да кажа "ето на този е идеята". Но това решение определено ми харесва най много. До колкото си спомням идеята на Шоп е много сходна с твоята за U-образната тръба, но той ползва някаква гофрирана неръждавейка за целта. Да се постави една U-образна тръба в стъклената е трудна работа, освен че трябва да се направи тази извивка, самата тръба трябва да има достатъчно диаметър за да може да преминава течността през нея. Вътрешният диаметър на стъклената вакуумна тръба е 47 мм. Не че е невъзможно...
Аз съм все още на първоначални сметки и нямам точни измервания. Но този рефлектор е с размер 160 мм, спрямо диаметъра на вътрешната стъклена тръба (50 мм) това е повишение на приемната площ от 3,2 пъти. Ако една тръба приема 70 W, то тръба с рефлектор би трябвало да приема 224 W. На един шперплатов лист с размери 2250 х 2000 мм ще се монтират 14 бр вакуумни тръби, заедно с рефлекторите и въздуховодите с вентилаторите. Това ще бъде един автономен възел, от който ще излизат две тръби Ф 16 - 20 мм и два кабела захранващи вентилатора. Така се получава че един вентилатор заедно с два или три радиатора монтирани в този възел ще отдава около 3 kW при добро слънце. 7 такива листа ще подържат 98 тръби, остават 2 резерва.
Ще трябва да изработя малък рефлектор според чертежа който направих, за да проверя верни ли са ми сметките. Самите вакуумни тръби са сравнително евтини от Китай - $ 2 - 3 бройката. Към тази сума трябва да се добави доставка, мито и ДДС. Аз имам 4 климатика 12-ки, на които са им изгорели компресорите, но могат да се ползват като радиатори след малко префасониране, така че няма да ползвам радиатори от парно на кола. Но дори и такива да се ползват - те са по 5 - 20 лв по автоморгите.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Комбинирана водна система за отопление - от Bat_Vanko - 21-12-2017, 08:51 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 8 гост(и)