Комбинирана водна система за отопление
#9
Чекай, запри се, бре...тюю...ай сега прочети пак какво съм писал и дай да мислим. Виждам, че си взел идеята на Шоп-а, лошо няма. Ама тия сметки твоите малко криви ми се видят. То ше си покаже, де...може и да бъркам. U тръби пуснати във вакуумните е много ефективен начин за топлообмен. Да, кусур са многото връзки и надеждността. Затова моята идея, която явно не си схванал е за няколко дълги U-та, наврени и фиксирани в колекторната тръба, които се греят от горещия въздух, излизащ от вакуумните тръби. Става с малко връзки и компактна система. Да ползваш радиатор от морга не е добра идея. Да прекараш 20кВт топлина нали се сещаш какъв вентилатор трябва, тоя от парното го забрави. Конструктивно как ще стане ти си знаеш, въпреки че на мен не ми се връзва хич с тия авторадиатори. Въздуха от тръбите може да стигне 200град температура и ако има пластмаса по радиаторите става лошо. Реално като се замисля подобна система обезмисля високото КПД на тръбите поради лошите свойства на въздуха като топлоносител и неизбежните загуби при преноса и топлообмена. Дано не съм лош пророк, де Cool
Така, сега относно тия 20кВт от 100 тръби не знам как ги смяташ. Дори да приемем идеална ефективна площ 10кв.м(ако щеш и невъзможните 20кв.м) за тръби Ф58/1800мм, при около 700Вт/кв.м слънце няма как да изкараш въпросната мощност каквито и ще отражатели да слагаш. Нормално тръба с посочените размери вади около 70Вт при добро слънце без отражател. При тебе излизат 200Вт Exclamation   Как ше стане тая магия не знам.
Ти па сега да се не впрегнеш от критиката, тя градивна Big Grin Мен също ме касае въпроса как да стане системата по-ефективна и евтина. Топлинните тръби(heat-pipe) са интересно и скъпо решение, но и там има проблеми с топлообмена и надеждността. Той emm беше измислил нещо по въпроса, та ше взема да го подпитам каква беше идеята.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Комбинирана водна система за отопление - от getca - 21-12-2017, 07:21 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)