Комбинирана водна система за отопление
#7
Бате Иване Smile , много усукана тая твойта мисъл, бре!?.. Да грееш въздух и да го буташ директно в къщата разбирам, ама после да грееш вода нещо не ми се връзва. Да не си се зарибил по измишльотините на Шоп-а от Направи сам форума? Вярно, че гониш минимум средства, но пък губиш ефективност от тия преобразувания. Въздуха е гаден като топлоносител, иска големи обеми и скорости на пренос за да има еквивалентна ефективност с водата. В добавка ще му трябва по-висока темепература, свързана със загуби по трасето. Отделно хидравлични загуби разни и т.н. Отделно конструктини усложнения с едностранно отворени тръби. Може би има смисъл при двустранно отворени, нямам идея за цените. Та не съм убеден, че системата ще иска по-малко вложения от класическата с нагряване на вода/антифриз.
Аз също си блъскам тиквата с тия неща. Сега ми идва в главата идея топлообмена въздух-вода да става директно в колеторната тръба. Топлообменника може да се направи във вид на няколко паралелно свързани  медни тръби с U форма, фиксирани помежду си или Huh ...абе може да стане при добро желание. Cool Е, ще трябва повечко антифриз, но пък конструкцията е проста. Въздуха в този случай няма нужда да го караш някъде си с вентилатор. Той сам ше си щъка в затворения обем от вакуумните тръби и колекторната такава заради конвекцията. Но пък ще трябва добра изолация на колекторната тръба за минимални загуби. Е, то изолация така или иначе си трябва.
Хмм, идеята може да има смисъл, давай да мислим по въпроса. Exclamation
Весело посрещане на празниците и полека с концентрираните питиета, ей! Tongue
Отговори


Съобщения в темата
RE: Комбинирана водна система за отопление - от getca - 21-12-2017, 02:08 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)