Комбинирана водна система за отопление
#5
Здравей mzk, и аз замислям подобен проект.
Мисля да направя слънчево отопление тип въздух/вода/въздух на два отделни кръга и включен воден акумулатор 2000 л.
На първият кръг ще бъдат монтирани 100 бр вакуумни слънчеви тръби с алуминиев рефлектор. Общата площ на колектора се получава около 23 - 24 кв.м. При мен тези тръби ще бъдат монтирани върху гаража, но под асмата. Така се получава добре - зимно време асмата няма листа и тръбите ще работят максимално ефективно, а лятно - ще засенчват част от тръбите и те няма да прегряват. Самите тръби ще бъдат монтирани под ъгъл 60 гр спрямо земята с отвора надолу. Ще стъпват върху средата на въздуховод, който е разделен с преграда на студена и топла част. Също такава преграда ще има и по средата на тръбата за да може въздуха да я обтича по цялата й дължина. Рефлекторите ще бъдат изработени от алуминиев лист 0,3 - 0,4 мм по следната схема: http://file.scirp.org/Html/13-6702092_41331.htm Така обхванатата площ се повишава близо 2.5 пъти с минимално увеличаване на вложените средства и труд. За целта мисля да направя малка матрица за изтегляне на профила. На гърба на въздуховода ще има вентилатор на 12 V от парно на кола и няколко радиатора също от парно. През тях ще циркулира антифриз за да не се налага източването вечер. Вентилаторите ще се захранват от слънчев панел - има ли слънце те ще работят. От тука затопленият антифриз ще постъпва в радиатор поставен на дъното на водният акумулатор.
Нататък схемата е както описа getca, или кой както си е организирал водното отопление.
Пролетта - лятото мисля да започна да разработвам отделните възли и технологията за изработка.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Комбинирана водна система за отопление - от Bat_Vanko - 20-12-2017, 06:47 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)