Ваккумно-тръбни колектори
#3
getca, използването на вода във вакуумните тръби зимно време е изключено като вариант. При спадане на околната температура под 0 гр продължително време ще доведе до замръзване на водата и спукване на тръбите. Необходимо е да се използва антифриз, но ако той е разреден лятно време поради прегряване на водата тя ще се изпари. Т.е. необходимо е да се използва чист етиленгликол, който има по висока температура на кипене, но е по скъп. за една тръба 58 х 1800 е необходимо около 3 L етиленгликол без да се отчитат количествата за останалият тръбен път. Решение на този проблем е използването на различен антифриз според сезона. Но все пак обикновена вода лятно време ще доведе до натрупване на варовик по стените и проблеми след време.
Медните кондензери в топлинната тръба (втората картинка) издържат до 250 гр, но остава въпроса какво ще стане при липса на необходимост от движение на антифриза лятно време. Тогава очаквам пак да се получи прегряване и изпарение на излишната вода.
За желаещите да пробват принципа на U-образната тръба мога да посоча следният линк за неръждаема гофрирана тръба: https://www.alibaba.com/product-detail/C...62568aPKiJ Малко неудобство в случая е твърде многото връзки и необходимостта на всяка да се осигури херметичност. Или варианта да се осигури последователно свързване на отделните тръби за да се избегнат връзките.
Точно за това ми харесва варианта с циркулацията на въздух в тръбите - той не може да се прегрее, при необходимост може да се изпуска прегрят въздух директно в атмосферата с цел предпазване на тръбите от прегряване (макар тяхната работна температура да е 300 гр). От друга страна въздух с температура над 100 гр може да се използва лятно време за изсушаване на различни неща или химикали използвани за отопление зимно време.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Ваккумно-тръбни колектори - от Bat_Vanko - 24-12-2017, 11:29 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)