Настройка на LPG инжекция
#13
Здрасти, mzk, явно не съм обяснил добре проблема. При мен АГУ и бензиновото ECU нямат връзка по OBD, щото просто няма такъв и не само. Затова газовото ECU няма как да разбъзика бензиновото. То просто следи времената на бензиновите инжектори и ги коригира с някакъв коефициент за газовите. Проблемът беше от мръсни бензинови инжектори. Другият проблем беше липсата на възможност да гледам данните от бензиновото ECU. Бях изровил една руска програма, но нямах кабел. Тъй като проблемът не беше сериозен преди и поради липса на време все отлагах намирането или правенето на кабел. Напъследък обаче нещата се влошиха, особено при студен ДВГ. С купения Bluetooth адаптер за диагностика и софта към него плюс малко четене нещата се изясниха.
Какво реално е ставало в ДВГ?..
Палим - мотора киха няколко пъти и умира. Втори/трети опит успешен, но работи нестабилно, все едно има пропуски в някой от цилиндрите. В този режим кислородният датчик и STFT(=0) не играят. ECUто чете само температура и обороти.
При мръсни инжектори се нарушава разпрашаването на горивото(факела) и спада количеството му. Следствието е работа с бедна горивна смес - вибрации и подобни ефекти. След загряване на кислородния датчик ECUто започва опити да коригира сместта като увеличава STFT. Корекцията е в посока обогатяване и при достигане на гранични стойности над 40%  системата престава да следи кислородния датчик. Вероятно чете някакви авариини таблици. При достигане на температура около и над 60град. на мотора нещата малко се нормализират, но STFT пак е висок - над 30%.
Е, как да настроя АГУто в тая ситуация, което включва около 35град.?!.. Въпреки всичко на сляпо бях до докарал да сравнително нормална работа с оглед консумацията на гориво.
Сега нещата са други:
- стабилно палене на бензин и работа на студено, по-бързо достигане до работна температура
- след пренастройка на АГУ изравняване на бензиновите времена в режим бензин/газ
- незабележимо превключване между горивата и STFT в нормални граници
Доволен съм! Остава вече да гоня перфекционизъм, че досега само съм я мъчил колицата. Cool
Стресни се племе закъсняло,
живейш ли, мреш ли, ти не знайш!
След теб потомство иде цяло -
какво ще да му завещайш?
Иван Вазов
Отговори


Съобщения в темата
RE: Настройка на LPG инжекция - от getca - 22-11-2021, 10:51 AM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 3 гост(и)