Измерване на мощност и енергия на СК
#18
veipoer,

Бре бре бре. Естествено ми е най-лесно да ти тегля един катинар от форума и да не си губя времето с теб. А и тоя шрифт, 30+ дето го изпедепца... Трудно е за четене бе човек, коригирах си го на нещо по-адекватно.

Между другото има бутон за цитати, от дясно наляво третия бутон (едно балонче, като от комиксите).

Прикачвам снимка от техническата спецификация на модул TEC1-12706, който ти самия предложи по-рано в темата.

   

Коефициента на преобразуване е над 1 при dT 10 до 20 градуса, при температура на топлата страна 27 градуса.

Очевидно моя и твоя източник се различават, но в крайна сметка спазвам твоето предложение - TEC1-12706. 

Сега съвсем условно да предположим, че ще изстискаме модула и ще го държим в 10-20% от номинала и dT 10-20 градуса.

По спецификацията, която съм посочил, онзи ден си направих един опит - взех максималния COP при 10 градуса и захраних модула с напрежението от графиката. Напрежение около 2V и ток около 0.25А (това са около 0.5 W).  Ако модулът се захранва с по-високо напрежение COP пада драстично. Вижда се от графиката, посочена от производителя.

При 0.5 * 3 = 1.5 вата пренесена топлина лесно може да се пресметне каква трябва да е инвестицията в модули за 1 тръба.

Както и в моята, така и в твоята графика липсват пълните атрибути на електрическата мощност - при мен ток, при теб напрежение. Като пуснеш модула в реални условия се вижда електрическата мощност. Едно е да имаш 1 ват вложен за 2 вата пренесена топлинна енергия, друго е да имаш 10 вата вложени за 20 вата топлинна.

И още нещо - правилно си ме цитирал - в първия пост пише "директно изпарение".

И последно - пак те призовавам - дай данни от твое измерване, не виждам какъв е проблемът. И аз много неща съм чел и твърдял, но в практиката се случва друго.
Отговори


Съобщения в темата

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)