Воден буфер. Воден буфер + термопомпа.
#3
Да, явно съм в грешка. Не помислих за 20 кВт.

Не разбирам на 100% коментара ти.
Цитат:ТП няма да работи в режим отопление при температура на водата над 20гр. => малко натрупана енергия в буфера.
Идеята ми беше да можеш да подохлаждаш буфера (в режим на отопление, но вече изразходвано известно количество от буфера), но също така да охлаждаш флуида, когато СК отнемат слънчевата топлина. Охлаждайки флуида се увеличава градиента в СК, респективно по-добра ефективност (да, това реално е ТП вода-вода).
Проблемът тук е, че трябва доста да се помисли какво правим с високите температури (при слънчеви дни с много слънце). Най-удачно е ТП въобще да не участва, когато слънцето е достатъчно.

Цялата врътка е именно да се избяга от студения въздух и влажността в атмосферата, които сериозно влияят на параметрите на обикновените ТП въздух-вода.

Пояснявам, че в духа на твоята забележка вариантът за охлаждане на буфера в действителност изглежда безсмислен, но ТП за подобряване на ефективността на СК по мое мнение трябва да се тества и презени спрямо ТП само на въздух.



Цитат:При спадане на температурата под определена граница ТП просто доподгрява за осигуряване режима на отоплителните тела.
Четейки това ми хрумва, че ТП е ефективна при ниски градиенти. Вместо да се доподгрява флуидът към радиаторите, може би е удачно ТП да подгрява обратната (вече охладена) вода от радиаторите към буфера. Увеличава се ефективността на ТП и се удължава времето за ползване на енергията от буфера.


Обсъждам тези варианти, защото при мен нито има достатъчно терен за колектори, нито има достатъчно слънце (декември и януари слънцето при мен залязва към 14:30). Ще има допълнителни чисто технически проблеми за разположението на колекторите, подходящия ъгъл и т.н.

Прочетох мненията на шоп-а, но нито мога да сложа 100-200 тръби, нито 100 кубика буфер.
Отговори


Съобщения в темата

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)