Водно подово отопление (Tmax 40)
#5
Здрасти, аз също съм човек с опит и знания и се доверявам на това, което виждам Smile Иначе който каквото иска да си говори.

Тръбата е тръба за подово, каквато намеря - сегашната е някаква испанска, на наще сложих Овентроп, защото такава имаше. 16 мм диаметър (2мм дебеилна). Разстоянието между тръбите е 15 см. Имам 3 помещения - 18 м^2, 8 m^2 и 4 m^2 (приблизително). Най-голямото ми е спалнята, там съм пуснал 2 серпентини. Трапезарията (8) е една, а кухнята (4) направо я броя половин - в първия пост се вижда тръбите от колекторите колко големи дъги правят, практически обхващат около 1/4 от помещението.

Общата ми ролка беше 200 м, като накрая останаха 40. Това прави малко над 5 метра на квадрат. По принцип разбирачите ми казат 6-8 метра на квадрат. Пак по разбирачите - максимална дължина 60-80 метра (по груби спомени).

Единият колектор е с дебитомери, защото по-късите серпентини шунтират здраво водата. Т.е. не пести от колектор с дебитомер.

Миналата година си играх с тръбите и преходите, но тая година се изтарикатих, купих директно накрайници за тръба с гайка 24х19 и колектори със същата резба (иначе се слагат цолови на 1/2 + адаптори и става повече играчка.

Тук спестих и крановете. Обезвъздушаването е трудно и ще прекроя системата. За него ще дам повече подробности или ако искаш заповядай на лаф и ще кажа как го планирам и emm какъв акъл даде, а и за другата инсталация при наще, където помпата е на горния етаж и обезвъздушаването стана по-лесно.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Водно подово отопление (Tmax 40) - от mzk - 09-10-2020, 12:20 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)