Комбинирана водна система за отопление
#11
И аз съм на ниво мисли за хибридна отоплителна система.
Но по скоро само слънчево и котелно отопление.
Основно си мисля за оптимизация на топлинния акумулатор. Проблема е че 30-40 градуса от слънчев колектор не могат да се използват за отопление. Решението е да се тегли импулсно енергията от колектора (така май правеше ELPUNTO). Тоест вместо примерно 50л на 30 градуса да се тегли 10л на 50 градуса. Чака се без движение на топлоносителя да се вдигне достатъчно температурата и тогава се пуска помпата да издърпа топлината.
Друг основен момент е добавянето на енергията в акумулиращия съд. Ако се добавят 10л на 50 градуса към 500л 30 градуса няма никаква файда от акумулирането. Примерно вдигане на 32 градуса в акумулатора пак няма да могат да се ползват за отопление. Решението е примерно някакъв двоен (съд в съд) като вътрешния е мек (като плондер например). Идеята е по-топлия топлоносител е да няма смесване с студения. Алгоритъма е следния: по-голямата входна топлина да се натрупва само в по-топлата част от съда. Като топлоносителя се точи от по-студената част на съда и преминава през панела. Така се запазва общия обем на топлоносителя, а нямаме разбъркване на топлоносители с различни температури.
Не знам доколко ясно описах идеята ми Smile
п.п. Може да се ползват и два отделни съда. Но пълен само единия.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Комбинирана водна система за отопление - от valex - 22-12-2017, 05:53 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 3 гост(и)