Резонатор на Дон Смит
#2
В прикаченият файл в този пост е една от възможните еквивалентни схеми на устройството на Дон Смит (разглеждам само вторичната). Едната половина от вторичната е LC кръг (с паралелния кондензатор), а другата си е резонатор. Не мога да кажа как точно влияе движението на първичната, но е някакъв вид настройка (вероятно на импеданса), което ме навежда на мисълта, че двете половини от вторичната все пак трябва да се изчислят предварително, а след това да се търси допълнителна настройка с преместването на първичната във вътрешността на LC кръга (едната половина от вторичната).

Както се вижда от снимките, в средата на намотката (където би трябвало да е максимумът на тока и минимумът на напрежението) е свързан единият полюс на кондензатора.

С червено съм отбелязал възбудителната намотка, с жълто - резонаторната. Със зелено съм отбелязал един диод (или друг тип елемент), който не мога да разбера каква функция има.

Нещо, което пропускам е, как точно ще се отрази свързването на изходния кондензатор към резонатора. Няма ли да измени твърде сериозно работната честота и качественият фактор? Полупериодното изправяне как влияе на резонанса? Напомням, че свалянето на енергия в максимума на тока не влияе пряко на резонансната честота!


Прикачени файлове Миниатюри
           
Отговори


Съобщения в темата
Резонатор на Дон Смит - от mzk - 31-07-2015, 11:05 AM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)