Измерване на мощност и енергия на СК
#11
Тези са 1.4л.
Отговори
#12
Здравейте, при тази постановка трудно ще отчетете ентропията. Маркучи, помпи, бидони и прочие влияят върху резултатите. Системата не е затворена. На тези топлинни тръби по спомен мощноста е до 70W. Иначе от слънчевия калкулатор за локацията * площа * КПД.
Успешен Ден!
Отговори
#13
Интересно, нито Валекс нито MZK.
Принципа е елементарен. Топлинна тръба във вакуумна ампула. Къде са загубите? Топлинната тръба има коефициент на предаване 10-20 000 пъти спрямо среброто.
Ампулата е с ефективнност 80-90%. Периферните устройства внасят загуби, а и привнасят маса със специфичен топ. капацитет.
Успешен ден!
Отговори
#14
veipoer,

Оставям настрана КПД-то на преобразуване, а се концентрирам на брутното КПД на ФВ и тръбен колектор. Прав си, че ще има загуби от помпи, маркучи и бойлер. Но в крайна сметка се иска крайният резултат, нали? Повтарям - не бистрим ефективността на тръбите!

Успешен и на теб!
Отговори
#15
Предимството на ВТ колектора е че осигурява добро dT спрямо бойлера, даже и при лошо слънцегреене. При отрицателно dT ВТК се явява товар на бойлера и системата става неефективна. Решението е някакъв вид термопомпа за да се осигури добро dT.
Един друг поглед от класическите ТП е Термоелектрическия ефект на Пелтие.
Q = п.I
п - коеф. на Пелтие
Виждаме че топлината е пряка функция на тока. Ако включим два елемента на Пелтие в серия се получава за всеки - Q/2 = b.I/2 или Q = Q'*Q" т.е. същата топлина при два пъти по-малък ток. Ей го де е заровено кучето.
При dT~25гр. СОР~1.6 на Пелтие елемент 12706
Лек Ден!
Отговори
#16
veipoer,


1. "Отвличаш" темата от основната дискусия. Това не се толерира. Вече направих една забележка.
2. Изглежда не си работил с посочените от теб елементи на Пелтие и не си наясно с КПД-то им на преобразуване и изходния COP. Нека в следващия ти пост има резултати и снимки от измервания, но ако няма ще изтрия коментарите.
Отговори
#17
Photo 
Цитат:Следващите измервания ще са директно на добита енергия. Варианти:
1. С принудителна циркулация и пасивен охладител, измерване на дебита и температурите на входяща и изходяща вода.
2. С микро ТП - директно изпарение - предстои да се уточни. При emm има компресор от хладилник, R134A, ще го обсъдим допълнителни, но е интересно сравнение
 
  Драги MZK,
 мислих че това е част от заданието в увода към темата. Предложих ти вариант без да прибягваш към услугите на Еmm. Изглежда че твоите познания за термоелектрическите ефекти са почти нулеви, но пък имаш самочувствието да даваш оценки. Аз нямам какво да ти доказвам, но ще се опитам да прикача една графика на производител.И след като получа извинение за грубия тон можем да продължим дискусията.


Прикачени файлове Миниатюри
   
Отговори
#18
veipoer,

Бре бре бре. Естествено ми е най-лесно да ти тегля един катинар от форума и да не си губя времето с теб. А и тоя шрифт, 30+ дето го изпедепца... Трудно е за четене бе човек, коригирах си го на нещо по-адекватно.

Между другото има бутон за цитати, от дясно наляво третия бутон (едно балонче, като от комиксите).

Прикачвам снимка от техническата спецификация на модул TEC1-12706, който ти самия предложи по-рано в темата.

   

Коефициента на преобразуване е над 1 при dT 10 до 20 градуса, при температура на топлата страна 27 градуса.

Очевидно моя и твоя източник се различават, но в крайна сметка спазвам твоето предложение - TEC1-12706. 

Сега съвсем условно да предположим, че ще изстискаме модула и ще го държим в 10-20% от номинала и dT 10-20 градуса.

По спецификацията, която съм посочил, онзи ден си направих един опит - взех максималния COP при 10 градуса и захраних модула с напрежението от графиката. Напрежение около 2V и ток около 0.25А (това са около 0.5 W).  Ако модулът се захранва с по-високо напрежение COP пада драстично. Вижда се от графиката, посочена от производителя.

При 0.5 * 3 = 1.5 вата пренесена топлина лесно може да се пресметне каква трябва да е инвестицията в модули за 1 тръба.

Както и в моята, така и в твоята графика липсват пълните атрибути на електрическата мощност - при мен ток, при теб напрежение. Като пуснеш модула в реални условия се вижда електрическата мощност. Едно е да имаш 1 ват вложен за 2 вата пренесена топлинна енергия, друго е да имаш 10 вата вложени за 20 вата топлинна.

И още нещо - правилно си ме цитирал - в първия пост пише "директно изпарение".

И последно - пак те призовавам - дай данни от твое измерване, не виждам какъв е проблемът. И аз много неща съм чел и твърдял, но в практиката се случва друго.
Отговори
#19
Хайде няма да се правя на примадона, но потребителите трябва да се уважават когато сме си ангажирали времето в този форум. А виждам че не сме толкова много за да се раздават катинари насам натам.
 А сега по същество:
 СОРcooling = Q/(U * I * T)
COP heat = 1 + Q / (U * I * T)
Както виждаш СОР heating винаги е по-голям от единица защото имаме резистивно загряване по закона на Джаул плюс изпомпана топлина по ефекта на Томсон. Това което си дал е някакъв сумарен СОР. 
 В по-горен пост съм дал метода и резултатите от замерванията преди няколко години. Постигал съм и СОР>2 но съм дал песимистичния резултат. Апропо, как постигна dT~ 10гр. За мен да организирам постановка за снемане на СОР в 20-30гр. беше доста трудно занимание. Прилагам ти липсващата графика.
Поздрави


Прикачени файлове Миниатюри
   
Отговори
#20
Хм, не съм твърдял да съм постигал нещо. Цитирах техническата документация.

Но да се върна на практическия ти опит. Казваш, че понижаваш температурата на ВК с 25 градуса. Какво точно се случва? Предполагам искаш да държиш буфер или някакво проточно парно на 50 градуса (съвсем условно говоря), а температурата в кръга на ВК е 25. Правилно ли разбирам?

ПС: след още няколко коментара ще взема да разделя темата в две отделни - СК ефективност с Пелтие или нещо от сорта. Да не се чудите къде са коментарите.
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)