Измерване на мощност и енергия на СК
#1
Така, в тази тема ще споделям малко данни от измервания на мощност и енергия на СК (каквото има).

Първите стъпки, макар и далеч от идеята за адекватно измерване, са вече направени.

В прикачения файл sensor.txt са данните за наблюдение на първия сензор в реално време (благодарение на emm).

В момента конфигурацията е единична вакуумна тръба с метална кана на върха. Измерването е в дъното на каната. Системата побира 4 литра вода (подлежи на уточнение). Тъй като каната е неизолирана съхранената енергия постоянно се губи и измерването не е адекватно, но дава бегла представа какво се случва. Първите данни са загряване на водата със 7 градуса за 1 час.

Код:
4 * 7 * 1.164 = 32.5

Т.е. 32.5 ватчаса или иначе казано средна мощност 32.5 вата (на 1 тръба).

Тръбата не е оптимално разположена (ъгъл) както и през деня попада в сянка от дърво, къщи. Предстои репозициониране Smile
   
   



Следващите измервания ще са директно на добита енергия. Варианти:
1. С принудителна циркулация и пасивен охладител, измерване на дебита и температурите на входяща и изходяща вода.
2. С микро ТП - директно изпарение - предстои да се уточни. При emm има компресор от хладилник, R134A, ще го обсъдим допълнителни, но е интересно сравнение!


Прикачени файлове
.txt   sensor.txt (Размер: 81 bytes / Сваляния: 601)
Отговори
#2
Добавям си паметка - да се сравнят тръба с някакъв отражател зад нея и такава без.
Отговори
#3
Добавям снимки и данни за дебитомерите. Имам пластмасов и метален. 1/2 цол. Не мисля, че има някаква особена разлика. Идентични са и са с датчин на Хол.


Прикачени файлове Миниатюри
                   
Отговори
#4
mzk
Може да се направи следната постановка:
1. един бидон 100 литра примерно( а може и директно от чешмата)
2. от бидона водата влиза в тръбата като се мери температурата й
3. мери се и дебита на влизащата вода
4. мери се температура на излизащата вода
За няколко повторения на опитите мисля, че е най-простия вариант.
Проблема е, че трябва дебита да е много малък за да усети температурна разлика.
Отговори
#5
Valex, ето че този въпрос не съм обмислил. Предлагаш вместо принудително охлаждане да се ползва буфер. Това е по-близо до реалната ситуация. Дебитът и в двата случая вероятно ще е нисък, а дебитомерите са дадени за 1-25 l/min. Може би най-удачно е да се изолира бидона с вата и фибран и да се мери съхранената вече енергия, например в края на деня, по добре познатия и прост начин.
Имаш ли помпа?
Отговори
#6
Помпата я чакам по-вече от месец.
12V
Мисля си ако просто се сложи едно моторче с дълга ос до дъното на тръбата и перка която само да разбърква водата. Мери се начална и крайна температура  примерно след 1 час. Знае се количесвото и от там се смята колко енергия се е вложила в водата.
Отговори
#7
Ако системата е затворена/експериментална, тогава една помпичка, която смуче от долната част на бидона и това е.
По-разумно е топлината да се ползва, разбира се, но трябва да се смятат загубите.

Даже си мисля, естесвената конвекция в тръбата няма ли да я свърши тая работа... Иначе енергията в помпата е разход...

Ако помпата ти се бави идеята ми е да ти пратим една помпа за експериментите, да вършим работа докато има слънце?

А за топломера - обмислям ESP8266, брои импулсите от дебитомера и чете два термодатчика. WiFi топломер. Може да се ползва и за измерване на отдадена топлина в отоплителни инсталации...? Гъзарските са с ултразвуков дебитомер, т.е. не се режат тръби.
Отговори
#8
Естествената конвекция зависи много от ъгъла на монтажа и от там и грешката в измерването.
Аз меря за сега само за позициите на тръбите, а колко е енергията колкото толкова. Затова и не бързам с помпата.
Като вариант ESP8266 е добър. Arduinoto ми в момента има такъв и работи добре. Имах някъде добър руски проект с такъв модул. Ще го потърся. Аз ползвам bluetooth, но само заради малкото захранване. Иначе обхвата му е <10м.
Ще добавя, че ако ще се проектира топломер трябва сериозно да се помисли за захранването. ESP8266 гълтат като лами, а измервателен уред трябва да работи непрекъснато и независимо от енергото.
Отговори
#9
Май сбърках с конвекцията.
Сложих един мъркуч в едната тръба. Изчаках да загрее и изтеглих магкуча с раздвижване нагоре-надолу. Смятам, че е станало разбъркване на водата. НО температурата не се промени, което говори, че е била еднаква по цялата дължина на тръбата. Процесите са доста бавни и водата успява да се раздвижи и да подържа подчти еднаква температура по дължина на тръбата.
Отговори
#10
Няма значение, важно е. Значи температурата в тръбата е равномерно разпределена. Колко литра течност побира?
Предположих, че бъркането е предвидено за резервоара. Ние ще ползваме директно помпата за тая цел, защото резервоарът ще е по-ниско от тръбата така или иначе. Предстои монтаж близките дни и ще споделим резултати.
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)