Следяща слънцето система
#1
Solar tracker heliostat...

[Изображение: maxresdefault.jpg]

Идеята е да се използва механиката от сателитна чиния за ориентация на фотоволтаични панели по слънцето с цел максимален добив.

[Изображение: greentech16-2.png]

Конкриетната схема е за управление на DC мотор, но не е проблем да се управляват и AC такива с подходящи релета. В коментарите под схемата има интересни идеи за модернизация, включително и с микроконтролер.
Възможна конструкция на оптосензорите за хоризонтална и вертикална ориентация. В случая е нужно дублиране на горната схема за управление на два мотора.

[Изображение: dachastroy57_img1.jpg]

Възможните състояния на фотосензорите и моторите за управление са дадени в долната таблица. 1- осветен, 0 - затъмнен.

[Изображение: dachastroy57_img2.jpg]

Системата се опростява, ако вертикалната позиция се задава ръчно. Остават два фотосензора, задаващи хоризонталната позиция. Възможните състояния са дадени по-долу.

[Изображение: dachastroy57_img3.jpg]

Източници: http://cxem.net/greentech/greentech16.php
                  http://www.delaysam.ru/dachastroy/dachastroy57.html
Отговори
#2
Още един вариант: http://heliostat.sourceforge.net/

Извинявам се за спама, но въпросът с тези системи по-скоро е как да се съхрани енергията. Ефективността ще се реши по един или друг начин... Undecided
Отговори
#3
Здравей getca, купих от китайците едни малки ФВ, 5V 3mA, реално достигат 4.7 да речем. Идеята ми е да направя едно енергийно "осчетоводяване", като пусна панелчето под товар и записвам мощностите. Идеята ми е евентуално да се направи микро-хелиостат за референтен следящ панел. Пиши дали имаш интерес. Скоро ще гледам да пусна записващата система с данни онлайн в analogov Smile
Отговори
#4
Така, тракерът на SynEnergy/2v6 ( http://sunenergy.comlu.com/ ; http://sunenergy.comlu.com/ ) е реализиран с 2 светодиода. Разглеждайки темите в нета попаднах на това:
http://electronics.stackexchange.com/que...-generator



Цитат:Green LEDs are the ones that have the best response as photo detectors/generators. I tested and demonstrated to my employer, manufacturer of very high level audio processing equipment, that green LED indicators on the front panel were inducing spikes back into the circuitry in events as photographic flashes. Green LEDs are also used in heliostats for sun light tracking/sensing. Their output is very modest, but do generate better than other colors. The web should also disclose the behavior mostly in heliostat sun tracking circuits, and I did build one myself years ago to kill mold in my north wall.

Преди малко измерих тока на червен и зелен светодиод, огряни директно от слънцето (между другото имат много остра диаграма на насочване, като разлика от няколко градуса дава сериозно отклонение в напрежението/тока).

Зеленият светодиод даде 10mV/7.2kOhm, докато червеният трудно стигна 5.5mV (или съответно около 1.4 и 0.7 uA). Напрежението на ПХ е около 1.6V.
Отговори
#5
Здравей mzk, преди време разработвах модел на следяща система по една хоризонтална ос. Тогава като регистратор на осветеността ползвах слънчевият панел от соларен калкулатор. В режим на късо съединение - товара беше само вътрешното съпротивление на мултицета. Тогава констатирах, че отклонение от порядъка на 10 - 15 градуса, не дава съществено намаляване на изработеният ток. При светодиодите това силно влияние на насочеността предполагам се дължи на формата и концентратора, който се получава от полусферата. Предполагам, че същият ефект ще има и върху следящата система с фотодиоди с неплоско чело.
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)