[Сравнение] Плоски <-> вакуумно-тръбни колектори
#1
   

На графиката е показана ефективността на различните типове колектори в зависимост от отношението - температурна разлика на загрявания флуид и околната среда към количеството слънчева радиация. При едно и също количество погълната слънчева енергия се вижда по-добрата ефективност на вакуумните тръби с увеличаване на температурната разлика. Това е особено важно за зимния период, ако системата е проектирана за целогодишна работа. Комбинирано с по-доброто усвояване на слънчевата радиация при неоптимален ъгъл на осветяване и облаци, показано на долната картинка, предимството на подобна система е очевидно.

   

Препоръчителен е монтаж с вертикален ъгъл на панела около(и над) 70град. с цел максимална ефективност зимата и избягване на прегряване лятото. Това улснява и самопочистването от сняг.

Източници:
http://www.solarhotwater-systems.com/eva...er-panels/
http://en.wikipedia.org/wiki/File:SolarC...mpare1.jpg


Прикачени файлове Миниатюри
           

.pdf   Hot_Water_Solar_System.pdf (Размер: 419.2 KB / Сваляния: 643)
Отговори
#2
Данни за два вида колектори:
http://sunenergy.comlu.com/archives/vf/v..._gain.html - запис на енергията от плосък и вакуумно-тръбен колектор.
Схема плосък колектор: http://sunenergy.comlu.com/bg/instalation/system1.html
Схема вакуумно-тръбен: http://sunenergy.comlu.com/bg/instalation/system2.html

Данни в реално време: http://sunenergy.comlu.com/online/vf_cosm.html и http://2v6.net84.net/feeds/24369/ (тук май е само плоския)
Отговори
#3
Сравнение на възможностите за пасивно проследяване на слънцето, т.е. ефективна работа при голям ъгъл на падане на лъчите.

           

На графиката се вижда увеличена ефективност на тръбните колектори сутрин и следобед при големи ъгли от порядъка 40-80град. Причината е показана на първите две картинки - просто намалява загубената между тръбите радиация, което запазва ефективността при по-слаба слънчева радиация. Докато при същите условия плоските панели работят под максимума си. В крайна сметка като се удари чертата се твърди за 25% по-голяма производителност на тръбите при еднаква площ и условия на колекторите. Но, усредняването не показва реалната ситуация, защото усвояването на ранното и късното слънцегреене е важно за ефективната и равномерна работа на инсталацията през цялото денонщие. Поради изявения пик на производителността при плоските панели е нужен голям буферен съд за изравняване на колебанията и по-равномерна работа.

Източник Как работят слънчевите колектори
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)