Комбинирана водна система за отопление
#11
И аз съм на ниво мисли за хибридна отоплителна система.
Но по скоро само слънчево и котелно отопление.
Основно си мисля за оптимизация на топлинния акумулатор. Проблема е че 30-40 градуса от слънчев колектор не могат да се използват за отопление. Решението е да се тегли импулсно енергията от колектора (така май правеше ELPUNTO). Тоест вместо примерно 50л на 30 градуса да се тегли 10л на 50 градуса. Чака се без движение на топлоносителя да се вдигне достатъчно температурата и тогава се пуска помпата да издърпа топлината.
Друг основен момент е добавянето на енергията в акумулиращия съд. Ако се добавят 10л на 50 градуса към 500л 30 градуса няма никаква файда от акумулирането. Примерно вдигане на 32 градуса в акумулатора пак няма да могат да се ползват за отопление. Решението е примерно някакъв двоен (съд в съд) като вътрешния е мек (като плондер например). Идеята е по-топлия топлоносител е да няма смесване с студения. Алгоритъма е следния: по-голямата входна топлина да се натрупва само в по-топлата част от съда. Като топлоносителя се точи от по-студената част на съда и преминава през панела. Така се запазва общия обем на топлоносителя, а нямаме разбъркване на топлоносители с различни температури.
Не знам доколко ясно описах идеята ми Smile
п.п. Може да се ползват и два отделни съда. Но пълен само единия.
Отговори
#12
Здрасти, valex, няма нужда от два съда, освен ако вътрешния не е бойлер БГВ. СК работи с висока ефективност при по-ниски температури и затова трябва да подгрява долнята част от акумулиращия обем. Колкото вкара като енергия - толкова. Горната част грее котела и оттам се взема вода за радиаторите. Управлението на помпата на слънчевия кръг следи разликата между температурата на СК и долната част на буфера. Ако примерно долу Tб=40град помпата включва при Tск=50град и зададена разлика 10град. Съвременните помпи имат различни режими на управление и могат да регулират дебита според темепературата. По този начин се поддържа оптимален режим на СК според слънцегреенето. Ако площа на СК е малка има смисъл от него да се грее само бойлер. Ето малко картинки по въпроса.
1. Буфера се грее от котела и СК.
   
2. Котела грее буфера и бойлера, СК само бойлера.
   
Отговори
#13
getca
Не съм много сигурен доколко могат да се разслояват слоевете на топлата и студена вода в бойлера при вкарване ни изкарване на вода. При подгряване в долната част винаги ще има конвекция и смесване на водите и от там усредняване на температурите.
Аз си мисля, че е добре да се вкарат приотитети на отоплението: първо радиаторите, после подгряване на бойлера и накрая ако има излишък на енергия акумулиране в съд. Няма смисъл както са направени системите да акумулираш енергия ако не си отоплил помещенията или не ти достига толината за подгряване на бойлера.
Състемата трябва да е максимално проста с малко помпи за сметка на усложняване на управлението.
Могат да се ползват пластинчати топлобменници, но са им много кофти цените Sad
Отговори
#14
valex, проблеми със смесването няма. Погледни на дадените от мен схеми къде е вързан котела и къде радиаторите. По този начин може да топлиш едновременно буфера и радиаторите при достатъчна мощност на котела и правилно подбрани помпи. Другият вариант е приоритет на консуматорите, осигурен чрез термостатични вентили. Има ги на споменатите схеми - единия на котелния кръг, другия на радиаторния. Когато радиаторите теглят топлина на макс за буфера не остава почти нищо. Когато консумацията им намалее, излишното се съхранява в буферния обем. Ако пък съвсем не ти достига мощност може да направиш отоплението с най-висок приоритет. В този случай обаче ще почакаш доста за топла вода Smile Иска си обмисляне и смятане с резерв поне 30%. Пластинчат топлообменник има смисъл според мен само в слънчевия кръг за да се спести известно количество антифриз и не само. По-евтин вариант е буфер със серпентина/и. Иначе и на мен ми се иска максимално проста система, но не става за жалост, когато има няколко топлоизточника и консуматори.
Давай, рисувай схема какво ти трябва и ще коментираме. Bat_Vanko ще помага Cool
Отговори
#15
valex, има едно много елегантно решение в случай на недостатъчно слънчево греене. Разделяне на водният акумулатор на 4 части. Всяка една херметично и термо разделена от съседната със самостоятелна серпентина за загряване и охлаждане. Отделните части се загряват последователно една след друга и след достигане на температура 80 гр се превключва нагряване на следващата секция. И т.н. докато има достатъчно слънце. По добре да имаш две секции нагрети до 80 гр, от колкото 4 на 40 гр.
Отговори
#16
За много години! Smile 
Тия дни се размислих отново за отоплителната система. След известно узряване на идеята(което си трябва) стигнах до следните изводи:
- Не е нужно да ТП да е с презапасена топлинна мощност, тъй като ще работи само в преходните сезониа лятото в режим охлаждане може да се подпомага от сондажната вода като топлоизточник;
- Котелът трябва да може да поеме цялото отопление при ниски външни температури;
- Слънчеви панели до 2кВт греят само бойлер БГВ, по-големи мощности има смисъл да подгряват и буферния обем;
- ТП с буферен съд работи в режим вкл/изкл, няма смисъл от инверторно управление, същото важи и за котела;
- Използването на сондажна вода за охлаждане лятото налага втори буферен обем, за да не цикли често сондажната помпа;
- Има смисъл разделянето на зони за отопление/охлаждане, примерно север/юг;
- Подовото отопление задължително в комбинация с конвектори/радиатори за ниски външни температури;
- Суха камина за авариини ситуации с липса на ел.захранване и др.подобни.
Като резултат от горните умозаключения се получават следните варианти за площ до 200кв.м с добра изолация, подредени възходящо според инвестицията:
Вариант 1 - финансово оптимизирана хибридна система:
- ТП въздух/вода 8-10кВт отопление/охлаждане;
- Котел 15-20кВт;
- Буфер отопление/охлаждане, свързан паралелно към ТП и котела;
- Вакуумнотръбни СК 1-2кВт, подгряващи бойлер БГВ;
- Конвектори вода/въздух за отопление/охлаждане;
- Опция подово отопление за всекидневните помещения.
Вариант 2 - повишен COP на ТП при ниски външни температури:
- Комбинирана ТП с допълнителен топлообменник за сондажна вода. Топлоизточниците се избират автоматично според външната температура;
- ТП трябва да поеме цялото отопление, като пиковете се поемат от котела. Топлинните им мощности вече са изравнени, което товари финансите;
- Буфер отопление/охлаждане, свързан паралелно към ТП и котела;
- Вакуумнотръбни СК 1-2кВт, подгряващи бойлер БГВ;
- Подово отопление за всекидневните помещения;
- Конвектори вода/въздух за отопление/охлаждане;
- Подово отопление за всекидневните помещения.
Вариант 3 -най-сложен и скъп:
- Комбинирана ТП с допълнителен топлообменник за сондажна вода;
- Автоматизиран пелетен котел с опростено управление;
- Буфер отопление към котела и СК;
- Буфер отопление/охлаждане към ТП;
- Вакуумнотръбни СК 3-5кВт към бойлер и буфер отопление;
- Конвектори вода/въздух за отопление/охлаждане;
- Подово отопление за всекидневните помещения.

Като финансов ориентир мога да посоча следното:
- Сондаж Ф300мм с дренажни тръби Ф140мм 110лв/м без помпата;
- ТП въздух/вода, режим вкл/изкл, започва от 5к лв някъде без никакви екстри като плавен старт, допълнителни топлообменници и подобни;
- Котел 2-4к лв;
- СК 10 тръби, около 1кв.м,  от 500лв нагоре, според производителя;
- Конвектори, буферно съдове, бойлери инфо бол в мрежата;
- Грамотно проектиране и монтаж на цялата инсталация, голяма питанка за БГ условията.
Отговори
#17
getca,

ти знаеш при мен какво представлява къщата - при други постройки сигурно положението е по-добре. Препоръчвам ти да предвидиш евентуално едно подово, което не е толкова да те топли, а да поддържа комфорта на краката. Ползвам едно инфрачервено фолио под балатума и съм много доволен. На 25 градуса в общи линии не се усеща, на 30 вече е топло (релето го комутира). При постоянна работа отива над 40 и това е без подложена изолация (макар отдолу да е паркет).

   
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)