Експериментално парно при mzk
#21
Здрасти, mzk, що ми се струва, че се потвърждават моите размишления относно COP, радиатори и т.н?!.. Shy Мисля, че грешиш в усилията си да охлаждаш допълнително фреона, но това е лично мнение. Климатикът реално е система с автоматично регулиране на куп параметри. Част от това е и ТРВ, чиято задача е да поддържа оптимална температура на фреоновите пари след изпарителя посредством регулируемо дроселиране след кондензатора. Малкото dt за което споменаваш означава преоразмерена система според мен. На практика имаш термостатична система - външна среда, топлоизточник, арматура, помещения. Всичко това свързано с куп обратни връзки и всяко мърдане на параметър нагоре/надолу предизвиква съответната реакция. Отделно режимът на машината е друг спрямо оригиналния - сега загряваш цяла инертна система от тръби, радиатори, буфер, помпи, вкарваща допълнително загуби. Автоматиката се стреми да ги компенсира и съответно пада ефективността. В предишен пост споменаваш дебит 11л/мин, което е над 600л/ч. Подобни стойности по каталог дават за вентилаторни конвектори, но не и за радиатори като твоите. Пробвай да намалиш дебита и би трябвало да се увеличи dt входяща/изходяща вода, макар че това едва ли ще промени нещо.
Според мен единствения начин да вдигнеш COP на първото ТП стъпало е да намалиш t на загряваната вода на 25-30град. примерно, а второто ТП стъпало да я дозагрява до нужната t за оптимален комфорт. То ясно, че първото ТП стъпало работи в по-тежък режим, но поне до COP~3 да се докара няма да е зле.
Отговори
#22
Здрасти getca,

По дефиниция твоите разсъждения за правилни, но те са си по определение за ТП! В смисъл нещо като да кажеш, че колата е за шосе, а джипът за пресечен терен.

Проблемът е, че, както си пуснал картинка в отг. №9 в темата http://analogov.com/showthread.php?tid=57

По-точно

[Изображение: attachment.php?aid=386]

КОП 2.88, при 55 градуса на водата и 7 градуса външна температура. Нещо ми се струва, че в тази таблица има някаква грешка с коригиращите коефициенти, защото коефициентът при 10 градуса външна и 55 градуса на водата е под 1ца.



Цитат:Мисля, че грешиш в усилията си да охлаждаш допълнително фреона

emm може да даде сканирания учебник, където пише, че колкото повече е подохладен фреонът, толкова по-добър КОП, макар да съм съгласен, че трябва някой хладилен инженер да обясни подробно. Горе написах мотивите си.

Цитат:Подобни стойности по каталог дават за вентилаторни конвектори, но не и за радиатори като твоите. Пробвай да намалиш дебита и би трябвало да се увеличи dt входяща/изходяща вода, макар че това едва ли ще промени нещо.

Да, така е, прав си - не променя нищо! Играх си с този параметър и не видях някакъв видим резултат. В момента дебитът е около 0.4 кубика - 0.120 л/с.

Цитат:Отделно режимът на машината е друг спрямо оригиналния - сега загряваш цяла инертна система от тръби, ....


Първоначално мислих, че има някакъв особен и важен PID алгоритъм, по който ТП работи, но колкото повече време минава, толкова повече се съмнявам. Може би има нещо там, но то е слабо и надали дава цялостно отражение.


Да, КОП 3, но при какви условия? :Smile Нека не говорим като масовите производители.

Още нещо - моето желание е да имам минимален КОП 2 (-7/40), но не ми е фикс идея максимален КОП. Целта на моето парно е на първо място здравословна среда!
Отговори
#23
Интересна констатация:

dT на изпарителя - под 1 градус,
dT на кондензатора - 1-3 градуса.
Консумация - ~400 вата.

При консумация 1 kW
dT на кондензатора - 15 градуса (покачва се плавно).
dT на изпарителя - под 1 градус (за протокола - -3 вход, -2.5 изход).

Това е при външна температура -0.3 градуса.

Сега ако приемем, че дебита на фреона е еднакъв в двата случая, тогава при втория случай имаме 2.5 пъти повече ел. енергия и 5 пъти по-голяма температурна разлика, т.е. 2 пъти по-голяма относителна ефективност на кондензатора.

А като добавим и факта, че дебита на фреона трябва да се е увеличил, пренесената ( и респ. отдадена при по-високо dT) енергия е дори повече от 2 пъти.

НОООО може и с повишаване на ел. консумация дебитът на фреона да намаля, тогава горенаписаното ще е безсмицлица.

ПС: външната температура се покачи с 0.6 градуса, а температурата на изпарение също - от -3 -2.5 до около -1.5, т.е. регулацията на ТРВ-то изглежда следва външния въздух, но нашите издевателства над външния температурен сензор не дадоха резултат... Huh
Отговори
#24
За изминалите 10 часа външната температура е около 0 градуса.

Топлоенергията е 22.4 кВтч, консумираната електроенергия е 13.9 кВтч. КОП = 1.61. Температурата на водата е 44 градуса.

-------

ПС: сметка на цената на електроенергията при пълен месец работа на пълна мощност (2 кВт):
Дневна цена: 0.2165 лв.
Нощна цена; 0.1248 лв.

480 часа * 2 * 0.2165 = 207.8
240 часа * 2 * 0.1248 = 59.9
Общо 267.74 лв.

При тези условия икономията в левове при среден КОП 1.5 е:
480*2*1.5*0.2165 - 207.8 = 103.96 лв
240*2*1.5*0.1248 = 29.96
Общо икономия: 133.92

(Или за по-бързо смятане - 267.74 * 1.5 - 267.74)
Отговори
#25
Смятам с coolPack-а теоретичен КОП на компресора.

При 50 градуса температура на кондензация, 15 градуса подохлаждане, -2 изпарение и 2 прегряване КОП на системата е 4.19
При 60 градуса температура на кондензация, 15 градуса подохлаждане, -2 изпарение и 2 прегряване, КОП е 3.14.

В температурата на топлата вода е 35 градуса, т.е. ако ТО на кондензатора е достатъчно добър, теоретично мога да се опитам да смъкна температурата на кондензация до 40 градуса, а защо не и по-малко.

Това е една от идеите ми за управление за максимален КОП. Управление по КОП, а не по температура на водата. Естествено системата ще бъде много по-интертна и не е ясно как точно ще се държи в различни метеорологични условия, но си заслужава да се опита.
Отговори
#26
За изминалата вечер измерих следния КОП:
Топлоенергия 20 кВтч
Електроенергия на двата климатика 11.1 кВтч
КОП: 1.80
t(вода): 44
Температура на външния въздух - от около 7 градуса към 22:30 до 3 градуса в 8 сутринта.
Това е от 22:30 вчера вечерта до 8:30 тази сутрин.

В системата направих следната промяна. Термисторите, които стоят в средата на вътрешното тяло сложих на топлите тръби на фреоа (към кондензатора). Сега климатиците регулират мощността според топлината на фреона. Държат стабилни 50 градуса.

Късно си спомних, че същият този термистор на тяло в неинверторно изпълнение (on/off) регулираше температурата по следния начин: при 55 градуса изключва вентилатора на външното тяло - температурата пада до 50 градуса, когато включва вентилатора на външното тяло отново.

Е, в моя случай регулират оборотите на компресора - консумацията се мени постоянно някъде от около 350 до 700 вата.

След поредното главоблъскане излиза, че не е много добре фреонът да се подохлажда силно. Още не разбирам ясно защо, май за да може фазовият преход да заема целия път в топлообменника. Какво става при преоразмерени кондензатори? Ако се намали мощността на компресора ще падне налягането и респективно температурата на кондензация, с по-малка мощност ще има пълно използване на площта на кондензатора. Това значи ли, че серпентините в моя буфер са малки? Може би...?

Предстои да извадим щуцер някъде при ниското налягане и да измерим едновременно прегряването и подохлаждането.

Май по-горе писах за температурата на прегряване, е, тъй като по време на фазовия преход температурата не се мени, тогава е естествено температурата (реално измерена на вход и изход) на кондензатора да не се променя. Като измерим температурата на кондензация (от налягането) ще имаме представа дали ТРВ-то работи нормално или нещо се бърка...
Отговори
#27
За изминалата нощ температурата е малко под 5 градуса. (От 22:20 до 11:05)
Топлинната енергия е 25 кВтч
Консумираната електрическа е 13 кВтч
КОП: 1.92
t(вода): 40-41

Вчера източих малко фреон от двата климатика, за да намаля подохлаждането (в рамките на 5-7 градуса). На единият климатик сякаш ефект се видя веднага. Самостоятелно можеше да донагрява водата в икономичен режим (до 1 кВт ел.). И да поддържа на около 42 градуса. Измерен коп 1.9, но ми даде надежда това, че държи температура на горещите газове 60 градуса.

Помислих, че ако работят двата ще понижат температурите на кондензация (всъщност температурата на кондензация е налягането в кръга с високо налягане) и ще увелича КОП-а, но не виждам някакъв явен резултат.

Източването на малко фреон от другия климатик не даде някакви видими резултати, там подохлаждането сякаш задържа на 5 градуса.

Малко взе да става изнервящо. Предстои да видим дали прегряването на фреона е наред (управлението на ТРВ-то) и ако е наред не ми остава друга идея за чоплене.
Отговори
#28
Така, днес експериментирах с електроника за управление на ТРВ-то, с цел да регулирам прегрева на 5 градуса. В общи линии установих познатото - по-малък или никакъв прегрев влошава КОП-а, както и много голям. Ориентирах се на около 4 градуса.

Още нещо интересно - имам 3 позиции на температурни сензори - след ЕРВ–то, след изпарителя и на входа към компресора (практически близо до втория сензор). Ако прегревът е малък (т.е. навлиза много фреон), тогава темпераурата на входа на компресора беше малко по-ниска отколкото тази след изпарителя (т.е. продължава процес на изпарение).
Обратното, ако прегревът е добър, тогава температурата на входа на компресора е с около 1-1.5 градуса повече отколкото измерената на изхода на изпарителя.

Естествено може и да съм сгрешил нещо, но горе-долу това беше положението.

Също горе-долу установих, че температурата на кондензация горе-долу отговаря на температурата след ЕРВ-то (в равновесен режим на работа, т.е. не се набира).

Единственият проблем е, че КОП-ът не се промени особено - при външна 8 градуса, t(вода) - 39.5, КОП = 2. Прикачвам картинките за протокола, като по мое мнение режимът е доста приличен и честно казано в момента не се сещам какво друго да пипна, за да се повиш КОП.

ПС: температурата на студената вода от таблицата е грешна, респективно мощността на парното е сгрешена. Снимката на купешкия топломер е правилната, защото неговите сензори са в тръбите.


Прикачени файлове Миниатюри
                           
Отговори
#29
Имам новини!

КОП: 4.3
Външна температура: 5 градуса
Температура на вода: 41 градуса.

От 19:30 до 21:30 имам 3.5 кВтч топлинна и 0.81 кВтч електрическа енергия на климатика.

Серпентината в буфера е същата, само климатикът е сменен - с китайски с капилярка, на промоция от Метро.
Предстои да уточним дали някой елемент в другите климатици дава фира от амортизация. Ще сложа моето управление на ЕРВ-то за да го принудя да работи с оптимално прегряване (защото в момента не го регулира правилно и има никакъв или минимален прегрев!)
Отговори
#30
Тази сутрин ситуацията е такава:
Температура на водата сутринта: 42 градуса и расте (защото температурният сензор на въздуха е в средата на кондензатора и не регулира съвсем точно, трябва да го преместя).
Създадена топлинна енергия: 20 кВтч
Консумирана електрическа енергия: 4.66 кВтч
КОП: 4.29

През нощта температурата се запазва стабилна 5 градуса до около 3:30, когато пада рязко до -1.5 (в 8 сутринта е около -1).
Засичането сутринта е в 10 часа, а вчерта - в 21:45.
   
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)