Експериментално парно при mzk
#41
Тук няма отговори от 16 април до днес, т.е. може да се каже горе-долу колко е било лятото... Smile

В момента съм пуснал един климатик (Fujitsu-то) с обикновен пластинчат топлообменник (най-евтиния, май е 5 kW). Топлата вода влиза в буфера и от там по щранговете. В буфера използвам серпентината за БГВ.

Консумирана ел. енергия: 5.8 kWh
Създадена топлинна енергия според купешкия топломер: 16.3 kWh
Това е КОП 2.8. В създадената топлинна не е отчетена консумацията на БГВ, едно къпане... Също не са отчетени и топлинните загуби от буфера, който няма изолация в горната част и затопля мазето осезаемо. Може да се очаква, че КОП е над 3, при външна температура около 10 градуса.

С 9 годишен климатик и най-евтиния топлообменник - толкоз, не е твърде добре, не е и особено зле.

Моят топломер отчита 20.17 kWh или малко под 24% разлика. Доста зле, явно ще трябва да направя процедури по калибрация на дебитомер и сензори. И все пак е много по-добре с него, отколкото без никакъв измервателен уред.
Отговори
#42
Здравейте,

В момента системата при мен е в следната конфигурация:
1. Първи климатик - китаец Ариели с капилярка - използва серпентина в буферен съд.
-> в буферния съд има серпентина за предварително подгряване на студената входна вода, която после отива в бойлера.
2. Втори климатик - Fujitsu General 12-ка с ТРВ, използва пластинчат топлообменник.
3. Още един железен радиатор добавен към системата. Точно днес е хладновато и в къщата има "хладен" дискомфорт. Трябва да вдигам температурата и да наслагам още радиатори, където е възможно.
4. Топлообменника и буферния съд са паралелно свързани, веднага след помпата (пояснявам, защото преди бяха последователно свързани, правихме някакви опити, които са описани по-рано в темата).

От 3 ноември до 3 декември общия COP на двата климатика е точно 3, но той не включва енергията, консумирана от серпентината за БГВ.

Предстоящи планове:
-> в буфера има 2 идентични серпентини, втората сега е свободна и мисля да я свържа с първата, за да удвоя площта.

ПС: работя по още един проект самоделка за термопомпено отопление и се надявам да публикувам данни и за него.
Отговори
#43
Здрасти mzk,
гледах някъде вместо пластинчат толообменник , медна тръба вмъкната в гумен маркуч по който тече вода. Става и за кондензатор и за изпарител. В случая се ползваше вода от кладенец.
Изпада ми комплект от вакуум помпа, манометри, ацетиленов оксижен и конусна дъска за 450 лв., втора употреба, дали си заслужава?
Поздрави!
Отговори
#44
Здрасти, продаваш или искаш да купиш? Струва ми се, че цената не е лоша, но не е много евтино.
Сравни цените по сайтовете от тук: https://kitove.com/blog/kitove/klimatici...ove-spisak
Фригокомерс май е най-евтино.

Помпа - 100-150
Конусна дъска ексцентрична - към 70,
Манометри, май има към 50 лв.
За горелката не мога да кажа нищо, но не са евтини.

Тая работа с медната тръба в маркуча съм я гледал някъде, но като цяло за сега НЕ съм доволен от топлообменник тип серпентина в буфер. По-доволен съм от пластинчатия топлообменник. Добре е ако може да се набута цялото вътрешно тяло в буфер или варел, но не съм намерил още евтин съд, който да може да се затвори и да е под налягане, и да не изисква заваръчна работа (защото нямам условия да уча и да правя заварки).

От 3-ти насам КОП-а падна на около 1.5, но според мен може би трябва да е към 2, защото от двата климатика единият е Ариели с капилярка, който е със серпентината в буфера, той и преди не правеше много добър КОП. Освен това с 40 градуса радиаторите трябва да са двойно. Иначе е отвърната топлината в къщата... Освен това последните 3 дни беше хладно, по -8 през нощта, мъгла, дефрости... И все пак климатиците са ограничени в икономичен режим и вдигат макс. 1 кВт.
Отговори
#45
mzk,
    както винаги коректен в генериране на информация.
Благодаря!
Разбира се че търсиш повдигане на ефективноста на изхода в ТП. Тази работа е за Японците не за Нас! Ние можем да потърсим къде в Софийско равно поле можем да осигурим 12° на входа на ТП?
 Помисли?  1 500 000 човека в София по 70W/h колко енергия генерират, и каква е нишката която ги свързва...
Отговори
#46
veipoer, преди няколко години бях на студентски обмен в Лисабон. Пристигнах февруари и си тръгнах юни. По твоята логика е по-добре да не търся 12oC в софийското поле, а 20 градуса в Гърция Smile Освен това с лайняни работи не ми се занимава.

По същата логика плитките подпочвени води са по-студени от дълбоките (защото в нашите махали фекалът се стели под краката ни). Покрай реките в София, който е късметлия, може да метне един ТО и да блажи.

В моите експерименти търся социална цена. Т.е. аз не искам да плащам 1000 лв за климатик, като втора ръка за 200 лв ще върши същата работа. Не искам да купувам ТП въздух-вода за 15000 лв, като за 1000 лв мога да си направя (макар и не чак толкова сносна). Създаването на аналогов, мазето и преди това на патриоти е свързано именно с повишаване на стандарта на живот, вдигане малко на битово-техническата култура. Да сменим капилярка с ТРВ трябва да ни е по силите. За японците и немците можем да оставим машинопроизводството с допуски 10^-6 и надолу например, електрониката (колкото и да не ми се иска) и разни екзотики.

В OLX има комплект бутилки с оксижен за около 300 лв, нови. Малко са малки (мисля, че 6 л  за кислородната).

ПС: какво става с подпокривното отопление?
Отговори
#47
Ха, ха, лайнянана работа ама хубава. Всъщност всеки мръсен канал по стандарт трябва да има отдушник за да не се омирисват жилищните помещения. Та този отдушник в даден момент може да се яви нещо като естествен неизчерпаем източник на енергия. Просто е, турбина, топлообменник и си връзваш СОР>3. Относно буфера, купуваш си мобилен климатик втора употреба за никакви пари и му топваш изпарителя/ кондензатора в подходящо бидонче и си конфигурираш каквато искаш ТП. Всичко това дето съм го написал е пробвано и работи като е особенно подходящо за социални работници.
Относно подпокривния отоплител, бачка си вече втора година и съм доволен от резултата. Даже и в момента работи въпреки че в къщата не се живее. Настроил съм термостата на 20-25 градуса и като грейне слънчо се включва. Има и опция проветрение.
Поздрави.
Отговори
#48
Може ли да пуснеш някоя снимка на турбината с ТО от отдушника?

По отношение на буфера - търся съд, който да може да работи под налягане - 1-2 атм.
Отговори
#49
Не мога защото съм сменил локацията. Мога да пусна замервания по спомен, или нов проект да направя. За жалост няма нещо дързост в този форум и нещата отиват към доброволно предоставяне на ноу хау.
Този буфер дето го мечтаеш скоро няма да го намериш. Термопомпата е инертна система за разлика от пиролизния котел който свръх динамична система, да не кажа турбо система. Там при ПК задължително трябва да акумулираш енергията в буферен съд за да не прегрее системата при тази динамика на горивния процес. Помисли, при ТП работната температура е преко сили 45-50°. Докато при ПК едвам удържаш 87-92°, и то с микропроцесорно управление на трипътен вентил, плюс бекъп плюс още две три защити. Така или иначе ПК работи с КПД ~60÷70%, докато обикновенна ТП може да достигне СОР~2,5÷3,2. Мисля че при направените умозаключения буфер не ти трябва поради простата причина че консуматора може да натовари много повече източника, т.е. буфер ти се явява самата инсталация. След толкова време трябва да можете да направите разлика между буфер и акумулатор.
ВАЖНО!!! Буфера е задължителен когато могат да възникнат преходни процеси, или в случая фазови изменения на водата.
Поздрави.
Отговори
#50
Контекста за споменавания буфер е да набутам въздушния ТО на вътрешното тяло в някакъв съд, за да не давам 200 лв за пластинчат ТО. Чисто физически отива на цилиндър ф200 и нагоре. Това се нарича функционална грамотност.

Цитат:Добре е ако може да се набута цялото вътрешно тяло в буфер или варел, но не съм намерил още евтин съд, който да може да се затвори и да е под налягане, и да не изисква заваръчна работа (защото нямам условия да уча и да правя заварки).
 
Пз.
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)