Икономия на електроенергия от електрически бойлер
#1
Здравейте. Бойлерът ми има голям дял в месечната сметка за ток. Реших да направя нещо по въпроса. Предварително пояснявам, че не си играя много с термостата на бойлера и той не се намира на етажа, на който живея. Други потребители могат да го управляват ръчно, стига да им е удобно.

Закупих устройство за отдалечен контрол на бойлера и започнах да събирам данни. Започвам темата и ще я обновявам в последствие с промените и резултатите.

Устройството има електронен температурен сензор, който се монтира в тръбичката в долната част, заедно с капилярния терморегулатор (по спецификация регулира от 0 до 75 градуса).
   
При моя бойлер дълбочината на тръбичката е около 30 cm. Практически това са 30 cm от дъното на бойлера, на които се извършва измерването на температурата.

Тук е първият интересен момент. Ако терморегулаторът е настроен на 60 градуса, е ли целият обем до най-високата точка загрят с горе-долу същата температура?

Предстои да измеря температурата на водата от чешмата. Междувременно смятам, че е горе-долу същата. В първите 1-2 доподгрявания, докато все още се подгява студената навлезла вода може би има по-сериозна конвекция, съответно смесване на водата и равнометно разпределение.

   

Обърнете внимание, че първите периоди на доподгряване на водата са по-кратки, а по-късните -> по-дълги.

Периодът на включено състояние на нагревателя (в случай на доподгряване) е около 5 минути, мощността на нагревателя е 2600W, т.е. консумираната енергия е 2600*(5/60) Wh или около 216 Wh. Грубо за нощта е имало 4 доподгрявания (началното охлаждане е поради ползването на топла вода около 1 часа), т.е. около 860 Wh, но да речем, че в редовен случай на неползване на топла вода през нощта това са 5 подгявания или около 1 kWh.

Друг метод за изчисление на тази енергия е като се пресметне количеството енергия необходимо за подгряването на водата (от графиката тя е загрята с 3 градуса).
Q = cp * m * dT
Q - количество топлина [kJ]
cp - специфичен топлинен капацитет, за водата е 4.19 kJ/kg
m - маса
dT - температурна разлика

За подгряване на 1 кг вода с 1 градус сметката е 4.19kJ * 1 * 1; това са 4.19 kWs (киловат-секунди) или 4190/3600=1.164 Wh (ват-часа).

Ако обемът на реално загрятата вода е около 60 литра (30 см от долната част на бойлера са под температурния сензор, бойлерът е 80 литров), тогава за подгряването на тази вода са нужни:

1.164 * 60 * 3 = 209 Wh.

Нощната тарифа в момента е 0.1 лв, т.е. цената за поддържането на водата в бойлера за цялата нощ е 5 доподгрявания с около 200 Вч енергия = 1 кВт/ч енергия или около 10 стотинки.

Предстои днес да настроя бойлера на по-ниска температура, за да се види какви са топлинните загуби (планирани 50 градуса) и да се оптимизират режимите.
Отговори


Съобщения в темата
Икономия на електроенергия от електрически бойлер - от mzk - 17-11-2016, 09:55 AM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)