Експериментално парно при mzk
#20
Здравейте колеги, много зор стана напоследък с ТП.

Първо искам да кажа, че файда има, обикновено КОП е > 1.5, при положителни температури около 2. Но това е далеч от очакваните 3, та дори и 4.

Основният проблем е максималното охлаждане на фреона. В класически парни инсталации температурата на водата е твърде висока за ефективна работа на ТП. Например при мен т. на изходящата вода е между 40-42 градуса (което не е достатъчно за максимален комфорт). Обратната (охладена) вода е от порядъка на 36-37. Така фреонът, постъпващ с около 50 градуса (в добрия случай) не може да се охлади повече от 12-13 градуса.

Колкото повече се повишава температурата на нагнетения фреон, толкова повече спада КОП-а. Не съм сигурен, но мисля, че налягането се увеличава нелинейно с температурата.

Т.е. първият извод е, че трябва да се държи по-ниска температура на топлата вода.

До тук - ясно.

Второ - охлаждането на водата, т.е. ефективният топлообмен се оказа много трудоемка задача. Очевидно конвекторните радиатори са по-успешни.
Какво става с прахта? Ами пробвах да сложа два обикновени вентилатора от компютър под алуминиев радиатор - резултатът беше облак прах, все едно изтупано одеало. Знам, че конвекторите биха имали филтри, но по този начин губя от идеята за максимално здравословна среда.

Класическата система с радиатори в момента е много задоволителна от здравословна гледна точка. Комфортът е далеч от желания, но въздухът е приятен и определено е много по-добре от предните зими, когато ползвах климатиците.

Другият вариант е с подово, но... ясно е там какво има да се прави - основен ремонт на жилището.

И така, предполагаме, че ако топлият с 50 градуса фреон в сегашния случай се охлажда до 37-38 градуса, то ако го охладим още - до 25-30 градуса, това си е чиста печалба и увеличаване на КОП-а. Работата на компресора изглежда надали ще се увеличи от това, че фреонът се охлажда, напротив- би трявбало налягането в кондензатора да падне.

Климатиците затоплят въздуха в помещението, който е да речем 20 градуса. Очевидно водата в радиаторите е много по-топла от тези 20 градуса, с които бихме повишили КОП-а.



Вторият начин да се охлади водата е с двукаскадната ТП (макар да предпочитам думата двустъпална). В сегашната конфигурация изпарителят на 2-рата каскада охлажда обратната вода (която е 36-37) с около 5-7 градуса. Така постъпващата вода към ТО на 1-ва каскада е по-хладна, т.е. 1-ва каскада трябва да има по-висок КОП.

Кондензаторът на 2-ра каскада затопля вече затоплената вода от 1-ва каскада. Схемата работи, НО без някаква особена промяна в целия КОП, да не кажа и може би в минус. Оказва се доста трудно да се постигнат големи температурни разлики, например водата да се охлади с 10-15, а не с 5-6 градуса.

Измереният КОП на втората каскада е около 2.4, но не е достатъчен да компенсира КОП-а на 1-ва каскада.



Изводите до момента са
- преоразмеряване на ТО, по-точно на кондензатора, дали ще е серпентина, пластинчат ТО или друго е без значение.
- минимизиране на темп. на топлия фреон, което може да стане само с изработено от нас управление и за сега този вариант отпада.


И така, има още едни предложение, но за сега ще го запазя. Всякакви идеи са добре дошли.
Отговори


Съобщения в темата
RE: Експериментално парно при mzk - от mzk - 13-02-2019, 10:18 PM
RE: Пиролизно горене - от mzk - 26-01-2018, 02:09 PM

Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 3 гост(и)