Аналогов
Термопомпа въздух-вода - Версия за принтиране

+- Аналогов (https://analogov.com)
+-- Форум: ВЕИ / Renewables (https://analogov.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Форум: Термопомпи / Heat pumps (https://analogov.com/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Тема: Термопомпа въздух-вода (/showthread.php?tid=57)

Страници: 1 2


Термопомпа въздух-вода - mzk - 06-09-2016

Тема във форума "Направи си сам": http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=10&t=21525
Записи: http://2v6.net84.net/tp/tp03.html
Данни в реално време: http://2v6.net84.net/tp/tp03_online.html и http://2v6.net84.net/feeds/25242/

Сайт на автора: http://2v6.net84.net/
Коментари на автора по отношение на термопомпата:
- обновяване до честотен инвертор с векторно управление (регулация на напрежението при ниски товари) - при старите инвертори - лошо КПД при товар под 30%;
- следене температурата на фреона;
- тръбен топлообменник - при замръзване на охладителната течност не се чупи както пластинчатия;
- дефрост - възможност за подобрение с датчик на външния топлообменник - (да обобщя алгоритмите за дефрост);
- дефрост - нагревател в тавата на климатика + дренажната тръба, не е нужен върху топлообменника, защото няма как да го размрази целия така или иначе.
- обновяване на контрола на налягането чрез замяна на капилярната тръба с клапани ТРВ (терморегулиращ вентил) (терминология - да добавя; видове клапани?).

Забележка: 4-пътен клапан - обръща режима - затопляне-охлаждане; ТРВ - регулира налягането на фреона.


RE: Термопомпа въздух-вода - getca - 05-10-2016

Термопомпата(ТП) е топлинна машина, пренасяща топлина/студ от една към друга среда. Работата се върши от електрически компресор, който задвижва съответния агент(газ) в системата. Впрегнати са добре известните от физиката ефекти при свиване(втечняване) и разширение(изпарение) на газове. Принципът и крайният ефект се вижда на долните картинки.
[attachment=197][attachment=198]
Според вида на енергииниите източник и консуматор, термопомпите са:
  Въздушни:
    Въздух-въздух
    Въздух-вода
  Геотермални:
    Земя-вода/въздух
    Вода-вода/въздух
Всички машини за въздушна климатизация(т.н. климатици) също са термопомпи, само че въздух-въздух. При замяна на вътрешния им въздушен топлообменник с воден такъв се получава термопомпа за водно отопление/охлаждане. На следващите картинки са показани подробна схема на такава машина и свързването в отоплителната и БГВ инсталация.
[attachment=199][attachment=200]
Предимства на ТП въздух-вода:
  > Лесен монтаж;
  > Надеждност;
  > Огопление/охлаждане + БГВ;
  > Разделни системи Външно/вътрешно тела;
  > Добър COP<=4.5.
Недостатъци на ТП въздух-вода:
  > COP зависи от температурите на въздуха и загряваната вода:
[attachment=203];
  > Нискотемпературни - отопление макс. 50-55град => ефективно работят само с водно подово и конвектори;
  > Замръзва външното тяло при висока влажност - губи време за размразяване;
  > Повишено ниво на шум и вибрации.


RE: Термопомпа въздух-вода - emm - 02-10-2018

Здравейте колеги, искам да споделя колко евтино може да се направи една термо помпа, за отопление на едно жилище.
Взимате един климатик, малко части и известно количество работа и вече ставате горд собственик на уютен дом и може да се насладите на свободното време.
От няколко месеца обсъждаме с MZK комбинираната система за отопление, като през това време аз се опитвах да събера информация за работата на климатика и термопомпите. НИКЪДЕ НЯМА ТЕХНИЧЕСКА ИНФОРМАЦИЯ просто това е много добър бизнес. След като разглобих няколко климатика и направих няколко топлообменика и няколко рекуператора разбрах колко елементарни са нещата. Това е голяма тъпотия на която и слагат големи рога за да плашат хората колко е сложно.
Като за начало трябва да се уточни цялата схема на инсталацията.
Да се изгради ВИК инсталация с радиатори
Климатик : може и втора ръка
Моето лично мнение е, че ако инвестирате в нов климатик парите са доста и губите гаранцията, при неговата трансформация.
Ако вземете един климатик втора ръка, с парите от разликата за нов ще си платите тока за една или две зими.
Дори да се налага ремонт ще е по евтино.
Хибридна система е за предпочитане, тогава ще имате избор как да се топлите.
Имам още много въпроси на които се опитвам да намеря отговор. Ще се радвам ако някой иска да помогне с размишления по работният цикъл на ТП и въпроса за COP Smile
Успех


RE: Термопомпа въздух-вода - emm - 03-10-2018

Някои опити са успешни други не.
Но все пак всичко работи и се ъбгрейдва за да стане по добро


RE: Термопомпа въздух-вода - mzk - 03-10-2018

Тепърва предстои да накичим системите с множество сензори и да направим енергийния баланс. За сега не всичко е готово, но при включването на електромерите ще предоставим живите данни за тези, които проявяват любопитство.


RE: Термопомпа въздух-вода - getca - 04-10-2018

Здравейте, emm, mzk! Много тръболяк, много мерак, бре  Smile Гледам по снимките топлообменници някакви борите. Драснете една схемка каква точно е идеята, де?! По ефективен топлообмен ли, шо ли?
emm пише за липса на информация за термопомпите, да така е. Производителите имат интерес да рекламират висок COP и работа при ниски темеператури на въздуха, но нямат интерес да дават реалната отоплителна мощност при  тези условия. Затова ще ви дам малко материал за размисъл с две графики на 10кВт термопомпи Danfos, доволно сериозна фирма. Тия зависимости други фирми ги покриват дълбоко, щото не помагат на бизнеса.

[attachment=361] [attachment=362]

Изводът е, че заявените параметри са при строго определени лабораторни условия. Реалността за жалост е доста различна. За да компенсират падането на отоплителната мощност от температурата, производителите монтират ел. нагреватели. Значи когато трябва най-много топлина прехвалената ТП издъхва и бичи директно като ел.бойлер. Вариантите са:
- Преоразмерени ТП и отоплителни тела, което отново води до преразход;
- ТП с допълнителен ТО за сондажна вода/земна серпентина;
- Хибридна система с допълнителен топлоизточник, поемащ пиковете или цялото отопление при ниски темеператури на въздуха, и не само.
Третия вариант е най-универсален, въпреки усложнената инсталация за работа с няколко топлоизточника. Едновременно е и най-гъвкав с възможност за работа на източниците в най-икономичен режим. Евтина ТП за преходните сезони, котел за студа, добавка от слънце е добре дошла.
Е, мегдан за опити има примерно допълнително подгряване на фреона със слънце, но си трябва време и средства. Да не говорим, че резултата е неясен и т.н.


RE: Термопомпа въздух-вода - emm - 05-10-2018

Здравейте колеги, ето я схемата която замислихме с MZK

Снимки по схемата


RE: Термопомпа въздух-вода - mzk - 09-10-2018

@getca,

Прикачвам извадка за COP-овете на моя климатик.

AFR : Air flow rate (m 3 /min)
TC : Total capacity (kW)
IP :Input Power (kW)

CWB и CDB са съответно градуси по Целзий, мокър (Wet Bulb) и сух (Dry Bulb) термометър (психометър).

[attachment=366]

И все пак можеха да дадат температурата на топлия фреон, както е по твоите графики, най-чиста работа...
ПС: считам, че supply line трябва да е тръбата след компресора, с високото налягане. Обикновено я пишат discharge pipe, а ниското налягане - suction pipe/line.


RE: Термопомпа въздух-вода - getca - 01-11-2018

Здравейте, гледам ги тия таблици/графики и умувам. Отговарям си на следните въпроси:
От какво зависи съхранената/отдадена енергия на водата? dt.
От какво зависи COP на ТП въздух/вода? dt.
Тук пускам една картинка с таблици на БГ ТП.
[attachment=386]
Според данните ТП работи с оптимален COP~4 при dt=30-35гр. Туй значи ефективна работа до -5гр. при вода 30гр. или 4кВт топлина на всеки 1кВт ел.мощност от мрежата. За по-ниски външни температури COP пада, а и вода 30гр. не върши работа вече. Ако вдигнем температурата на водата на 45гр. при -15гр. външна COP=0.6*4=2.4 според таблицата. което означава само 2.4кВт топлина за 1кВт ел.мощност. Консумацията на компресора е почти постоянна, пада отоплителната мощност. За да компенсираме недостига включваме ел.нагревател 1.6кВт/1кВт ел.мощност, общо 2.6кВт.
Сега идва въпросът за втората каскада - има ли смисъл от усложняване на инсталацията?!.. Топлинната мощност я смятам същата с известен резерв. Ако първата каскада работи с вода на 30гр., втората се включва под -5гр. отвън, работи също на dt=30гр. с COP~4 ще имаме вода на 60гр. и доволно топлинен резерв. Консумацията ще е 1кВт+1кВт=2кВт. Икономията е малка и инвестицията би се изплатила за много време според картинката.
[attachment=387]
Друг е въпроса какъв е размерът й?!.. Но, получаваме и предимства - вода с висока температура, гъвкавост, разтоварване на компресорите.
Ако втората каскада работи с вода на 45гр. с dt=15гр. то според таблицата COP=4*1.35=5.4 или за всеки кВт топлина ще харчим 0.185кВт тоци вместо 0.25кВт. Хмм, не кой знае какъв принос към общата икономия спрямо варианта с ел. нагревател.
В крайна сметка излиза, че да се купува готова фабрична каскадна ТП няма икономически смисъл. Ефтина самоделка може би, да...с някои уговорки. Друг е въпросът, ако човек търси удобството и комфорта и бяга от хамалогията на котел с твърдо гориво.
Интересно ще е да се сравнят варианти с подгряване на фреона от слънце, сондажна вода, топъл въздух от подпокривното пространство и т.н.
П.П. Сметките за втората каскада са приблизителни, само точни измервания и статистика биха показали истинското положение на нещата.


RE: Термопомпа въздух-вода - mzk - 19-12-2018

Здрасти getca, има една особеност - водата от радиаторите се връща с малко dt, при мен е от порядъка на 3 до 10 градуса (10 градуса е да речем при изходяща топла вода 45).

Ако водата от радиаторите се връщаше да речем на 25, ТП да подгрее на 35, а ел. на 45 - да, но чисто практически и в моя случай не виждам как това би могло да стане (може би с конвектори е възможно, не зная).