Аналогов
Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - Версия за принтиране

+- Аналогов (https://analogov.com)
+-- Форум: ВЕИ / Renewables (https://analogov.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Форум: Слънчево отопление / топла вода (Solar heating / hot water) (https://analogov.com/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Тема: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! (/showthread.php?tid=124)

Страници: 1 2 3


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 31-05-2018

Другия въздуховод към резервоара и старата нова турбина от ползван аспиратор...

Кво ще кажеш Гетца,
 резевоара с какво да го топля?
   1. С циркулационна помпа и Tube-то на Вентури?
   2. С помпа, турбина и авт. радиатор?
        Поздрави!


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 14-06-2018

Първоначални замервания:
  Т° на керемидите ~37°
  Т° на вх. въздух ~28,5°
  Т° на помещението ~ 20,5°
  Дебит на вентилатора/за баня/ 60куб. /час
  Мощност на вентилатора ~16W
    Посдрави от Поера...


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - mzk - 15-06-2018

Поер, пиши температурата на входящия въздух! Не знам входящият от стаята ли e или взимаш външен?
Тази То на входящ = 28.5 предполагам е температура на изходящия топъл въздух от СК?

В такъв случай сметката би трябвало да е
60*1.2(kg/m3)*(1000/3600)*(28.5-20.5)
или
72*0.28*8

което е... 161 ват-часа.
Или иначе казано, ако са постоянни условията - 161 вата мощност.

Пояснявам сметката:
60 - кубическите метри за час
1.2 - кг - теглото на въздуха за кубик.
1000 [J] - специфичен топлинен капацитет на въздуха (за 1 градус за 1 кг).
последното е dT.

Тази мощност от каква площ я вадиш?


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 15-06-2018

Право смяташ мzk.
Квадратурата на СК е 23м. кв.
 Слабичко е вентилаторчето, а и СК не е съвсем уплътнен по диагонала.Замерванията ги правих вчера в облачно време, преди да завали при 20° външна т-ра.. Тия дни ще монтирам една 12-волтова турбина от автомобил към 150 ватов фотоволтаик. Проблема е че няма как да замеря дебита на турбината. Данните на вентилаторчето съм ги взел от заводската спецификация.
   Поздрави от Поера


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - Bat_Vanko - 15-06-2018

Всъщност viepoer, не мога да разбера целта на упражнението.
Ти получаваш 8 W от квадратен метър площ на покрива, при това юни месец при температура на околният въздух 20 гр. При плътна облачност до повърхността на Земята достигат около 200 W мощност, а при слънчево - 1000 W. Това е за повърхност перпендикулярна на слънчевите лъчи. Иначе казано: лятно време (когато слънчевите лъчи са почти перпендикулярно на покрива) ти получаваш едва 8% от възможният добив. Към това трябва да се добави и малката температурна разлика от 17 гр (ако правилно съм разбрал). Зимно време ситуацията е много по различна: слънчевите лъчи попадат под наклон, освен това много по-студеният околен въздух ще охлажда покрива. Тогава предполагам, че ще получаваш по-малко и от тези 8 W дори при слънчево време.
Та за това питам каква е целта на упражнението - да се отоплява помещение лятно време ли...


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 16-06-2018

Бат Ванко, изглежда пропускаш още два сезона... така или иначе стария ондулинен покрив беше за смяна, та пуснах два въздуховода преди да наредя мет. керемиди. Единия е 60см. и свързва подпокривната кухина с помещението непосредствено под нея. Другия е по-дълъг и евентуално ще отоплява външен резервоар. За сега такива са данните с това вентилаторче но поне имам отправна точка за дебита. Като за начало СОР~10 никак не е зле. Знаеш че енергията е функция на дебита и температурата и нещата ще са доста по-различни когато монтирам турбината която според мен е 400-600 кубика. Нарочно съм правил замерванията в такова време за да симулирам пролетно-есенния сезон. Като грейне слънцето на макс ще направя нови замервания.


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - mzk - 16-06-2018

Хм, резултатите са слаби,, но експериментът дава повод за размишление.
1. Поера е прав за КОП-а, дано се повиши и запази зимно време и
2. Има един много неприятен момент с излизането на топлината на помещението през тавана. Мислил съм зимно време да пусна една тръба от тавана и да смуча топлия въздух обратно.


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 16-06-2018

Смених вентилатора с тристепена турбина, на която дебита само мога да гадая.
  Условията са почти аналогични на предишното замерване
  Т° на керемидите 38-43°
  Т° на помещението 19.5°
  Т° на вх. въздух~27.5°
Т° на външния въздух ~21°
   Обем на помещението~90кубика
   Т° на помещението след 5мин. работа на турбината на първа степен 25.5°
  Интересното е че турбината като работи на различни степени Т° на входящия въздух мърда с около 1°, което подсказва за потенциал.


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - mzk - 17-06-2018

Значи излиза, че ако 90*1.2=108 кг въздух ги нагреем с 6 градуса ни трябват 0.18 киловатчаса. Т.е. 180 вата реотан включен за 1 час.
Но за да ги нагреем за 5 минути ни трябва нагревател 2.1 кВт.


RE: Проект за Подпокривен въздушен слънчев колектор! - veipoer - 18-06-2018

Право смяташ mzk.
 И каква излезе тя? Явно въздуха е много по-добър топлоносител, защото за да загрееш 1кг. въздух е нужна 4 пъти по-малко енергия от 1кг. вода. Виж за акумулиране на топ. енергия водата е с предимство. Затова съм пуснал втори въздуховод за евентуално акумулиране на излишната топ. енергия. Но от тук нататък влизам в зоната на здрача - турбина, възуховод, топлообменик, помпа, разводки, бойлер, радиатори, изолация, антифриз и т.н.. И всичкото това не върши работа под 35°. Huh До тук инвестицията е около 700лв и то главно в покривна система, като слънчевото отопление е приятен бонус към прагматичното мислене. След около месец започвам подобен проект с акумулиране на топ. енергия в рамките 25÷35°, но много по- ефективен.
 Изчаквам подходящото време за замерване на максимални резултати, но по всичко изглежда че предварително заложените мощности ще се припокрият с реалните.
   Поздрави!