Резонатор на Дон Смит
#1
Резонаторът на Доналд Смит представлява интересна конструкция, която има най-малкото образователен характер. Отличава се с простота и "ясен принцип".

По мое мнение е много важно да се изследва, за да се даде плод за размисъл от къде би могла да идва енергията в плюс.

В темата "Резонансна честота на стандартен ТТ" съм пояснил основните механизми на работа на трансформатора, или поне това, което при мен даде възможността за еднопроводно галванично (т.е. токов контур без капацитивно или индуктивно затваряне) предаване между 2 идентични трансформатора. Това го превръща в конвертор на реактивна-активна енергия, което е възможно да е един от елементите за извличане на енергия от пространството (или още по-добре, нарушаване на ЗЗЕ и създаването на енергията от нищото).

Прикачвам наличните материали, които съм намерил по форумите и които намирам за важни.

Ако разгледаме снимка Armagnat2_30.jpg и прочетем поясняващият текст под фиг. 98 ще установим, че настройката с плъзгача O служи за възбуждане на резонатора OB с 1/4 ламбда електрическа* дължина (90 градуса фазова дължина), т.е. в единия край на OB има максимум на тока, а в другия - максимум на напрежението. Тази коментирана 1/4 ламбда няма нищо общо с физическата 1/4 дължина на вълната във въздух или във вакуум, или приблизителната 1/4 при различните типове антени, било то натоварени (индуктивно скъсени например) или не. В тези разработки стойностите на индуктивността са толкова големи и честотата е толкова ниска, че резонаторът, представляващ елемент с разпределени параметри, трябва да излъчва минимално количесвто електромагнитна енергия. Той по-скоро се държи като LC кръг.


Прикачени файлове Миниатюри
                                                               
Изображения
   

.pdf   theorydesignand00armagoog.pdf (Размер: 3.57 MB / Сваляния: 536)
Отговори
#2
В прикаченият файл в този пост е една от възможните еквивалентни схеми на устройството на Дон Смит (разглеждам само вторичната). Едната половина от вторичната е LC кръг (с паралелния кондензатор), а другата си е резонатор. Не мога да кажа как точно влияе движението на първичната, но е някакъв вид настройка (вероятно на импеданса), което ме навежда на мисълта, че двете половини от вторичната все пак трябва да се изчислят предварително, а след това да се търси допълнителна настройка с преместването на първичната във вътрешността на LC кръга (едната половина от вторичната).

Както се вижда от снимките, в средата на намотката (където би трябвало да е максимумът на тока и минимумът на напрежението) е свързан единият полюс на кондензатора.

С червено съм отбелязал възбудителната намотка, с жълто - резонаторната. Със зелено съм отбелязал един диод (или друг тип елемент), който не мога да разбера каква функция има.

Нещо, което пропускам е, как точно ще се отрази свързването на изходния кондензатор към резонатора. Няма ли да измени твърде сериозно работната честота и качественият фактор? Полупериодното изправяне как влияе на резонанса? Напомням, че свалянето на енергия в максимума на тока не влияе пряко на резонансната честота!


Прикачени файлове Миниатюри
           
Отговори


Отваряне на:


Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)